Podno grejanje na Klima Uređaj

Forum za klima uređaje split, multi, industrijske, it...
Odgovori
Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

Podno grejanje na Klima Uređaj

#1 Post od elektricar024 » Ned Feb 04, 2018 5:05 am

Pozdrav.

Evo, da podelim sa Vama moj projekat koju smo odradili kod drugara. Čovek polako kako gradio kuću itd, tako postavljao i podno grejanje. Usput nam je upala jedna klima 24-ka LG koja bila ispravna. Pa nam ideja palo na pamet, hajde da napravimo projekat da priključimo njega na podno grejanje. Skupo igranje al što da ne. Na kraju smo kupili izmenjivač toplote, i univerzalnu elektroniku za klima uređaj.

Evo link za demonstraciju: https://www.kupindo.com/Rezervni-delovi ... a-za-klimu

Naravno, sve ovo može da se kupi i mnogo jeftinije al otom potom :angelic-little:

Ako ste pročitali šta prodavac kaže za njega onda vam je jasno zašto bašh ova elektronika treba.
Kupili smo i grejače. koja služi da otapa led sa dolnje strane kade i jedan grejač sa kojim je obmotan kompresor da se greje da mu ne bude ladno :D Stavili smo jedan spoljni termostat koja služi da grejači za otapanje ne rade konstanto već samo ako temperatura pada u minus.

Da naglasim, grejači ne služe za defrost, to elektronika radi, već služi da ta voda koja se nakupi u kadicu da se ne bi zaledio i da obezbeđuje lep protok vode.

Sistem savršeno funkcioniše. Projekat smo odradili preko leta, i čekali zimu da vidimo kako radi. Ja bio kod njega pre koji dan, na kavi pa usput je pohvalio koliko je sistem savršen i prezadovoljan sa njim. Kada je minus pao negde do -9 -10, tada je klima trošila najviše 30KW za jedan dan. U kući 23 stepeni i grejna površina od nepunih 100 kvadrata.

Eto i nekoliko slika od dana kada smo psotavili :D Onako ciganski :D
klima1.jpg
klima2.jpg
klima3.jpg
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

Korisnikov avatar
DenisHD
Početnik
Pridružio se: Sre Jan 04, 2017 11:32 am

Re: Podno grejanje na Klima Uređaj

#2 Post od DenisHD » Ned Feb 04, 2018 8:34 am

Dobar projekat! :D
Gde ste se samo setili toga? :D

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Kontakt:

#3 Post od elektricar024 » Ned Feb 04, 2018 10:07 am

DenisHD napisao:
Ned Feb 04, 2018 8:34 am
Dobar projekat! :D
Gde ste se samo setili toga? :D
Nije bašh da smo se setili. Ljudi su odradili razne projekte itd samo nikad nisi dobio konkretan odgovor kakav je rezultat. E jas sam sad dao odgovor :D

elektroda
Početnik
Pridružio se: Pet Jan 05, 2018 7:08 pm

#4 Post od elektroda » Ned Feb 04, 2018 10:11 am

Ja imam namjeru da tako nesto pravim kod sebe ali nikako da uhvatim vremena.Koliki ste izmjenjivac stavili i gdje ste ga montirali,ja sam planirao da rezervoar sa vodom u kojem ce biti izmjenjivac ukopam u zemlju.

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Kontakt:

#5 Post od elektricar024 » Ned Feb 04, 2018 10:13 am

elektroda napisao:
Ned Feb 04, 2018 10:11 am
Ja imam namjeru da tako nesto pravim kod sebe ali nikako da uhvatim vremena.Koliki ste izmjenjivac stavili i gdje ste ga montirali,ja sam planirao da rezervoar sa vodom u kojem ce biti izmjenjivac ukopam u zemlju.
Na trećoj slici se vidi da imamo samo jedan izmenjivač i ona visi u vazduhu. Što bi ti izmenjivač zakopao u zemlju?

elektroda
Početnik
Pridružio se: Pet Jan 05, 2018 7:08 pm

#6 Post od elektroda » Ned Feb 04, 2018 10:24 am

Ne samo izmjenjivac nego cijeli rezervoar sa vodom u kojem bi bio izmjenjivac.Izmjenjivac zagrijava vodu i ta voda cirkulise kroz sistem grijanja.Ukopao bih zbog manjeg gubitka toplote a i manje mi smeta.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#7 Post od zokce » Ned Feb 04, 2018 4:11 pm

Koliko sam ja shvatio, to je onda toplotna pumpa. Laslo, zasto niste snimili video dok ste radili, makar po fazama.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
Mata
Početnik
Pridružio se: Pet Nov 24, 2017 12:18 am

#8 Post od Mata » Ned Feb 04, 2018 6:42 pm

A defrost kako radi.
:laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Kontakt:

#9 Post od elektricar024 » Ned Feb 04, 2018 7:29 pm

zokce napisao:
Ned Feb 04, 2018 4:11 pm
Koliko sam ja shvatio, to je onda toplotna pumpa. Laslo, zasto niste snimili video dok ste radili, makar po fazama.
Pazi. Toplotna pumpa jeste klima uređaj. Samo što izmenjivanje topolote radi sa vodom iz bunara. Sa tim što on to radi sa konstantnom temperaturom, kada je i veliki minus ne utiče na njegov rad. E sad ovaj sustem ti je vazduh voda :D Faktički kao toplotna pumpa. Pa jednom možda i pokažem kda odem do kolege i kako to funkcioniše.

Korisnikov avatar
žežino
Početnik
Pridružio se: Pon Okt 09, 2017 8:25 pm

#10 Post od žežino » Ned Feb 04, 2018 9:50 pm

Nema šta majstorki dobar fazon . Nezanam dali si koristio izolovani grejač ili običan, ima jedna fora što sam vido u sloveniji kad sam radio grejač za oluke savitljiv i neprobojan služi baš za otapanje vode u olucima zimi, to govorim radi lakše montaže, u glavnom jako jako dobra stvar to što ste uradili i mislili na svaki detalj. :clap:
KO ZNA TAJ I UME

Korisnikov avatar
žežino
Početnik

#11 Post od žežino » Ned Feb 04, 2018 9:53 pm

Nevidim baš naj bolje izmenjivač jel to pravljen ili kupovni. Koliko shvatam 30 kw nije mala stvar po mojoj predpostavci ona radi pun gas ceo dan na minusu
KO ZNA TAJ I UME

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Kontakt:

#12 Post od elektricar024 » Pon Feb 05, 2018 6:03 am

Istina.

Izolovan grejač. Dužina grejača od 300W je negde oko 7 metara :D Tanak i isključivo služi za otapanje vode što se nakupilo. 30KW nije puno kada sabereš da greješ 100 kvadrata. i održavaš temperaturu na 23 stepen. A izračunaš da ti je 30kw/h ti je u proseku računajući i jeftinu struju izlazi ti oko 190 Din/dan al neka bude 210dinara ako uračunamo i zone jer je kuća velika pa se troši i bojler, kuvanje na struju itd..

Znači tih 210 x 30 dana u mesecu to ti je 6300 dinara grejanje za ceo mesec kada je bogami minus 10 napolju a unutra ti je vrhunskih 23 stepeni, a ti prst mrdnuo nisi.

Korisnikov avatar
žežino
Početnik

#13 Post od žežino » Pon Feb 05, 2018 12:09 pm

To da,što se tiče struje nije puno ako je to u okviru 24 sata. Nego imao bih da ti kažem dve stvari koje biti bile od pomoći ili tom vlasniku aparata. Namesto vode sipajte antifriz u sistem , zimi ne zamrzava a temperatura se poveća za 2-3 stepena jer je gušći i prima dobro temperature.A druga stvar izolujte izmenjivač sa izolaciom , neznam kako se ta izolacija zove ali ona ti je u trakama debljine oko 1 cm i širina ima raznih, crna isti materijal od kojeg se prave izolacije za montažu klima koje idu na cevi znaš one crne.Inače to je sitem klimata samo u umanjenoj verziji, mislim na vaš projekat.Svidja mi se, ja ako budem to radio radiću sa dve 12, i 2 izmenjivača jer jednu imam.
KO ZNA TAJ I UME

Korisnikov avatar
žežino
Početnik

#14 Post od žežino » Uto Feb 27, 2018 11:16 am

Reci mi šta misliš jel dovoljan izmenjivač od 30 kw za dvanaisticu i našta trebam da obratim pažnju, što se tiče izmenjivača, dali mora da bude strogo freon voda, ili su univerzalni.Ja sam te sisteme održavo ali nisam nikad pravio, i nisam se puno zanimao oko izmenjvača , već je to bio klasičan servis i td.Imam nameru da grejem putem radiatora nekih 40 kvadrata.I zanima me kolio dobijaš stepeni na izmenjivačukad radi pod punim opterećenjem.
KO ZNA TAJ I UME

Korisnikov avatar
žežino
Početnik

#15 Post od žežino » Ned Sep 02, 2018 7:41 am

Laki ajde da se malo vratimo na ovu temu,nisi mi dao odgovor na pitanje koliko dobijaš stepeni na izmenjivaču a koliko na grejnom telu. Možda je to komplikovano pitanje ali meni je bitno, jer sam kod mene ustanovio da bi bilo toplo kako treba temperatura vode koja prolazi kroz radijator treba da bude 60 stepeni kad je napolju minus 10-15.U prelaznom periodu oko 40stepeni.Uz to mislim da napravim 12 klimu za 2 prostroije,plus kupatilo, za vikendicu radioatorsko grejanje.
KO ZNA TAJ I UME

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Kontakt:

#16 Post od elektricar024 » Sre Sep 05, 2018 5:08 am

Tačne vrednost ne mogu da ti kažem. Ali evo. Ne znam da li sam reko da taj LG 24 000BTU je crkao :D Desilo mu nešto i zapušio se sistem... Nije od tada smo kupili TESLA 36 000BTU multi sistem klimu. Al od prilike i jedna i druga isto znala da radi. Izmenjivač toplote se dosta zagrejala. Ja skoro ni ruku nisi mogo držati na izmenjivač kada radi. Sad tempera-tura vode uvek je bilo oko 40C. Ali nemojte zaboraviti da je podno grejanje u pitanju....

Korisnikov avatar
žežino
Početnik

#17 Post od žežino » Ned Sep 09, 2018 3:17 pm

Znam za podno je ok 40 stepeni ni nesme više.Jedino mi ostaje da isprobam.
KO ZNA TAJ I UME

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#18 Post od zokce » Ned Sep 09, 2018 6:51 pm

Dobro je da se greju noge, kad su noge hladne ide prehlada i bolestine, ali preterana temperatura steti cirkulaciji u nogama, zato je to ogranicenje.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
žežino
Početnik

#19 Post od žežino » Sub Sep 15, 2018 8:55 pm

A u Zokce ti nadješ sve živo
KO ZNA TAJ I UME

Odgovori