Punjač akumulatora - TRAFO

Odgovori
Ivansb
Početnik
Pridružio se: Pet Avg 02, 2019 3:13 pm

Punjač akumulatora - TRAFO

#1 Post od Ivansb » Sub Avg 03, 2019 12:32 pm

Pozdrav ekipi
ako ima netko da pripomogne bilo bi super,

Radi se o punjaču akumulatora Deca class 16A, 12/24v s min i max opcijom. Pregorio je pri prvom punjenju. Stradao je primar trafoa, pošto ima vise izlaza i te fore min i max ne znam kako da izmjerim dali je sekundar ok. Ako je sekundar ok mozda bi se isplatilo da ga netko premota primar. (koliko sam se raspitivao u HR nije daš jeftino prematanje). Na sekundaru (vidi se na slici) imaju dva staklena elementa oznake SB612AE3G. Trazio sam na googlu i po trgovinama i nisam uspio točno naći sto je to, (vjerujem nekakav zaštitni element na sekundaru, vjerojatno temperaturni ali nemam nikakve podatke o njemu) a ako netko zna bilo bi super da mi kaže.

Ukoliko prematanje transformatora bude ne isplativo, može li prijedlog koji drugi trafo da stavim odnosno kojih vrijednosti. uglavnom isao bih na 230/12 jer za 24v nikad nisam imao potrebu.

svaka pomoć ili prijedlog su dobrodošli
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

Re: Punjač akumulatora - TRAFO

#2 Post od zokce » Sub Avg 03, 2019 7:04 pm

Ta dva elementa su termicka zastita, koja i nije bas nesto pomogla, isto kao i kod mene. I ja sam zimus od trafoa iz punjaca 220VAC na 12/24VAC namotao na 220/12.
Nije me kostalo skupo, manje od 10 evra. Mislim da nema potrebe da uopste gledas u kakvom je stanju sekundar, jer bez obzira na stanje jezgro transformatora mora da se rasklopi, pa ponovo sklopi, a to je najveci deo posla u celoj prici. Kad vec motaju jedan namotaj, neka namotaju i drugi, sekundar sigurno ima manje namotaja, narocito ako se ide do 12V, plus pitanje je u kakvom je stanju izolacija jer je tu bilo dosta grejanja. Najbolje da se oba namotaju. Pa javi sta si uradio.
Без старца нема ударца!

Ivansb
Početnik

#3 Post od Ivansb » Sub Avg 03, 2019 8:14 pm

zokce napisao:
Sub Avg 03, 2019 7:04 pm
Ta dva elementa su termicka zastita, koja i nije bas nesto pomogla, isto kao i kod mene. I ja sam zimus od trafoa iz punjaca 220VAC na 12/24VAC namotao na 220/12.
Nije me kostalo skupo, manje od 10 evra. Mislim da nema potrebe da uopste gledas u kakvom je stanju sekundar, jer bez obzira na stanje jezgro transformatora mora da se rasklopi, pa ponovo sklopi, a to je najveci deo posla u celoj prici. Kad vec motaju jedan namotaj, neka namotaju i drugi, sekundar sigurno ima manje namotaja, narocito ako se ide do 12V, plus pitanje je u kakvom je stanju izolacija jer je tu bilo dosta grejanja. Najbolje da se oba namotaju. Pa javi sta si uradio.
Hvala na savjetu. Pogledat ću i po oglasima pa možda nešto i naleti jer majstor koji premotava je na godisnjem. Koje bi mi snage trebao trafo. Ne traba mi nikakvo brzo punjenje ili min max kao sto je ovaj trafo koji je izgorio imao. Što više gledam i čitam to mi je manje jasno. Recimo kada bi premotavao ovaj koliku bi snagu trebao imati kada se premota. Kolika je uopće "idealna snaga" za punjenje. Znam da sam možda dosadan s pitanjima al sam se pogubio. Uglavnom kakav mi trafo treba. Još jedanput hvala. ;)

ivanbg
Početnik
Pridružio se: Pet Sep 15, 2017 9:51 am

#4 Post od ivanbg » Sub Avg 03, 2019 10:39 pm

Pa iz sekundara trafoa ti izlaze dve zice ka grecovom spoju na kontakte AC,pa izmeri otpor namotaja ali prethodno otkaci zice sa greca.

Korisnikov avatar
Duki9
Početnik
Pridružio se: Sre Mar 15, 2017 8:51 am

#5 Post od Duki9 » Ned Avg 04, 2019 6:50 am

Najsigurnije da sačekaš majstora da počne sa radom.
Odneseš punjač da ispita--i pronađe kvar!!!!
Koliko je cena popravke pa odlučiš šta dalje.
Veruj mi da je najsigurnije.

Ivansb
Početnik

#6 Post od Ivansb » Ned Avg 04, 2019 10:15 am

Kao sto je predložio zokce premotat ću cijeli trafo. Stavit ću i na primar i na sekundar termičku zaštitu. Staviti i voltmetar. Napravit ću i da se punjenje isključuje kada napon na akumulatoru dođe na cca 14.3v. Ovo mi je više zanimacija nego što mi taj punjač stvarno treba. Vjerojatno će više puta okretati ražanj nego puniti akumulator :lol:

Kada napravim stavim slike

radicmx
Početnik
Pridružio se: Ned Jan 27, 2019 11:22 am

#7 Post od radicmx » Ned Avg 04, 2019 4:17 pm

Imam par punjaca, jedan sam motao sam ali najvise koristim jedan napravljen od transformatora za halogenu rasvetu 12V 8A.
Pa probaj da potrazis neki transformator.
Ako nadjes jaci (veci napon) mozes kupiti na ebayu jeftine step down elektronike sa CC/CV sa regulacijom napona i struje kao ovaj
https://www.ebay.de/itm/DC-DC-CC-CV-Buc ... SwJi1cxBqh ima i jeftinijih ovaj je iskocio prvi.
Ja koristim jedan i rade odlicno sa strujama do 5A, kod mene je podesen na 5A i 14,4V.
Generalno traze da punis aku sa 10% struje od naznacenog kapaciteta, ali dobar aku prazan povuce mnogo struje, tako da je dobro nekako osigurati izlaz od punjaca.
Postavis osigurac na izlaz iz punjaca ili stavis sijalicu redno npr od fara 12V 60W.
Npr kod mene alternator drzi na izlazu 14,1V, pa posle startovanja automobila akumulator u prvim sekundama povuce i oko 35A.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#8 Post od zokce » Pon Avg 05, 2019 7:47 am

Da, obavezno osigurac na sekundar.
Za snagu se ne brini, cim je bio na 12/24V, a ti hoces samo 12V, jezgro vec podrzava snagu koja i je sasvim dovoljna za punjenje akumulatora na 12V. To ce majstor koji bude premotavao da preracuna, nema brige.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
Banellone
Početnik
Pridružio se: Sre Dec 05, 2018 11:27 pm
Kontakt:

#9 Post od Banellone » Uto Avg 13, 2019 12:00 am

Не могу тачно да оценим величину трафоа, али ми делује да може да да 16А само у кратком споју док не изгори 😁.
Један мој трафо је 4 пута већи и даје 24V, 8А, тежак око 4kg.
Али и мали трафои ће пунити акумулатор без прегревања ако се користи за допуњавање, јер неће вући много ампера из пуњача (мања разлика у напонима)
Компјутерско напајање може да послужи исто. Има довољно ампера, али нема напон. Међутим, може да освежи акумулатор до 12V, уместо 12,8V за колико се сматра да је скроз напуњен. 14,3 је напон који даје алтернатор за уређаје и пуњење акумулатора. То не сме бити његов напон у стању мировања.

Поздрав

Ivansb
Početnik

#10 Post od Ivansb » Pet Avg 16, 2019 12:31 pm

Evo kao stoji situacija sada. Premotao sam trafo (platio 25e). e sada idem nedoumica, napon na sekundaru ac 15,5v , poslje greca 14,45v u praznom hodu, kada opteretim punjač s motorom od brisač napon bude 16-17v - 1A, ako rukom zaustavljam motor brisača (opteretim ga) napon pada na cca 14 v 2,5a.. ako spojim punjač na relativno pun akumulatro napon je 15,5 i brzo raste. e sada pitanje dali bih trebao odmotati krug na sekundaru da smanjim napon jer mi se ovo čini previše. koliki bi napon po vama trebao biti punjača bez opterećenja. mjerio sam na punjaču koji sam imao pri ruci napon bez opterećenja je 12,5 v.

Korisnikov avatar
RadioElektro
Početnik
Pridružio se: Pon Apr 09, 2018 4:35 pm

#11 Post od RadioElektro » Uto Avg 20, 2019 11:31 pm

AC 15.5V ti je puno
Ono što si ti merio sa motorom 16-17V ti je 100Hz (gretz bez kondenatora)
Stavi i 4700µF i onda izmeri DC napon.
Na 2A treba da imaš 14.4V DC ako ćeš koristiti i na 16A (kamiuon), ako samo za auto onda na 0.5A 14.4V DC.

Odgovori