Bazna lemilica 30W

Odgovori
Korisnikov avatar
Banellone
Početnik
Pridružio se: Sre Dec 05, 2018 11:27 pm
Kontakt:

Bazna lemilica 30W

#1 Post od Banellone » Čet Nov 28, 2019 9:49 pm

Glavni deo je obična lemilica na 220V - 30W. Imao sam standardni stalak za nju, sa federom - zaštitom. Ono što me je opredelilo da napravim ovako nešto jeste da ako bih ostavio lemilicu stalno uključenu, vrh se mnogo zaprlja, kalaj gubi svojstva, prži štampanu ploču itd. Pa sam morao da je uključujem-isključujem, pa naravno ako se ohladi čekam da se ugreje itd.
1.jpg
Radi na principu dimmera za obično svetlo, odnosno kao regulator broja obrtaja usisivača. Najprostija šema, bez filtera radio frekvencija, jer prilikom uključivanja/isključivanja trijaka dolazi do "spajkova" koji mogu zasmetati radio prijemnicima i slično...

Međutim, ja nemam smetnje, a radio prijemnik mi je udaljen oko 2m.
Istina C2 kondenzator je u ulozi filtera, međutim, da bi filter bio potpun, fali induktor u kolu.
2.jpg
Dijak je zadužen da pali/gasi glavni deo, trijak BTB16-600 svaki put kad napon pređe +32VAC, odnosno -32VAC na dijaku. Koliko dugo će biti napona na gejtu trijaka u toku jednog ciklusa sinusoide, zavisi od RC sprege na dijaku. Krajnji rezultat je prosečan napon koji može da se podesi potenciometrom RV1 od 0 - 220VAC, što je ekvivalentno snazi lemilice 0 - 30W.

Elektronika je spakovana u kutiju od Polari YU Nikola Tesla antene, koja je dobila novu primenu.
Sada već, uređaj, je izolovan i može se bezbedno koristiti. Trijak provodi malu struju, ne greje se i ne treba mu hladnjak.
3.jpg
Nastavak u sledećem postu.
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.
Poslednja izmena od Banellone u Čet Nov 28, 2019 10:08 pm, izmenjeno 2 puta ukupno.

Korisnikov avatar
Banellone
Početnik
Pridružio se: Sre Dec 05, 2018 11:27 pm
Kontakt:

Re: Bazna lemilica 30W

#2 Post od Banellone » Čet Nov 28, 2019 9:57 pm

Bazna stanica ne reguliše temperaturu, već struju. Jedno sa drugim jeste u vezi, ali nije linearno. Ja sam se navikao za 15minuta, kad se uhvati "osećaj" za podešavanje. Čuju se "spajkovi" iz trijaka na grejaču lemilice vrlo malo.
4.jpg
5.jpg
Kao tačka na i, napravio sam adapter da može da se uključi direktno u šuko utičnicu sa prekidačem, odnosno, u ovom slučaju prebacivačem pola snage-puna snaga.
Jedna 1N4007 dioda u prekidaču anulira jednu poluperiodu sinusoide, dobije se pola snage, kada se dioda premosti prekidačem - puna snaga.
6.jpg
Klip o ovom projektu možete pogledati na mom kanalu klikom na link:
https://www.youtube.com/watch?v=uNW1OL31fZc
u kome su detalji i šema veze.

Pozdrav
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.

Odgovori