Instalacije u radionici

Odgovori
GajicS
Početnik
Pridružio se: Pet Sep 06, 2019 9:52 pm

Instalacije u radionici

#1 Post od GajicS » Sub Nov 30, 2019 8:18 pm

Pozdrav ljudi,

Nadam se da jos ima aktivnih na forumu, zelim da uvedem instalaciju u radionicu, mislio sam iz kuce od kutije sa osiguracima sa kablom 5x4 spustim ga u radionicu i tamo pravim novu kutiju sa osiguracima, e sad me interesuje jacina osiguraca koju da koristim i da li posle za uticnice moram da koristim 5x4 ili moze i 5x2.5?
Znam da osiguraci zavise od toga sta ce biti od potrosaca i to, ali nemam bas nekog preteranog iskustva, stric mi je varioc tako da pored alata za elektroniku u radionici ce vrv biti brusilice, aparati za varenje i to, mislio sam da stavim osigurace od 35A, bojim se da mi to ne bude previse, ili mozda neke od uticnica da stavim na to gde ce biti ti jaci potrosaci prikljuceni, neki savet nesto, i dal je pametno uopste iz kutije sa osiguracima da prebacim faze i to ili moram sa glavnih osiguraca? :(
Recimo da teorije ima tu nesto, al prakse slabo bas imam, obzirom da nemam s kim da se posavetujem vi ste mi jedina nada, i nadam se da cemo i u buducnosti dosta "saradjivati". :dance:

Hvalaaa :D :D :D

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

Re: Instalacije u radionici

#2 Post od zokce » Ned Dec 01, 2019 8:08 pm

Колико је мени познато, за 2,5мм максимум је 25А осигурач.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

Re: Instalacije u radionici

#3 Post od elektricar024 » Ned Dec 01, 2019 9:05 pm

Dok sam ja učio pravila su bili sledeća. za bakarni vodičnajveća nazivna struja koja je dozvoljena za 2,5mm2 je 21Amper. Što znači da on trpi osigurač od 16A. Dok 1,5mm2 max nazivna struja je 16A a on treba da dobija osigurač max 10A. ovo je jako bitno, jer ne smemo kablove držati pod max opterećenjom.

Sa truge strane. ne smete zaboraviti, da da sa dupliranjem preseka se ne duplira max opterećenje provodnika. Jer Što deblji kabel drugačiju gustinu struje trpi...

A kabel preseka 4mm2 trpi max 27A pa za njega slobodno može da ide osigurač od 25Ampera.
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

Odgovori