tahometar ili merac broja obrtaja el. motora

Odgovori
zujalicaX
Početnik
Pridružio se: Čet Jan 09, 2020 4:46 pm

tahometar ili merac broja obrtaja el. motora

#1 Post od zujalicaX » Čet Jan 09, 2020 7:58 pm

Postovani clanovi neznam dali na forumu ima teme koja je posvecena tahometru ili el. uredjaju sa displejom za merenje okretanja el. motora koji imaju u sebi taho generator? Ako je nema iskoristio bih priliku da je otvorim.

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

Re: tahometar ili merac broja obrtaja el. motora

#2 Post od elektricar024 » Čet Jan 09, 2020 10:38 pm

Pozdrav.
Nema, samo napred....
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

zujalicaX
Početnik

#3 Post od zujalicaX » Pet Jan 10, 2020 7:03 am

Zahvaljujem se administratorima sto su dali zeleno svetlo za ovu temu a. raduje me sto ima i dobar broj pregleda a tema je na samom pocetku. Govorim o tafometru ili meracu obrtaja el. motora koji rade na 220V a u sebi imaju induktivni pokazivac obrtaja motora ili ti taho generator. Dali je neko od nasih clanova imao priliku da vidi takvu malu skalameriju sa led cetvorocifrenim displejom i prati na koliko mu se vrti kolektorski motor od ves masine?

zujalicaX
Početnik

#4 Post od zujalicaX » Pet Jan 10, 2020 6:15 pm

Evo jedne slike kako izgleda uredjaj sa induktivnom sindom

Slika

Korisnikov avatar
Mata
Početnik
Pridružio se: Pet Nov 24, 2017 12:18 am

#5 Post od Mata » Pet Jan 10, 2020 11:59 pm

Dobra tema :clap:
Slobodno se raspiši.

zujalicaX
Početnik

#6 Post od zujalicaX » Sub Jan 11, 2020 6:56 pm

Hocu drugari ali nisam ni ja neki preveliki talenat jer mi elektronika nije struka ali je volim i imam neka osnovna saznanja. Ali uz pomoc ostalih clanova mozemo dati dobar doprinos i pomoci svima kome je ovakav uredjaj potreban.

zujalicaX
Početnik

#7 Post od zujalicaX » Sre Jan 15, 2020 7:37 pm

Tahometar ili brojac obrtaja kojeg spominjem namenjen je za kolektorske AC motore. Koji u sebi imaju davac impulsa ( u mom slucaju tahogenerator ( induktivni davac impulsa - odredjenog napona struje koja je u sprezi sa obrtajima rotora )) i regulaciju koja se moze pratiti preko lcd displeja. Dali je neko takav uredjaj napravio i isprobao, postavicu jednu semu koju sam dobijo:

Slika

Korisnikov avatar
Banellone
Početnik
Pridružio se: Sre Dec 05, 2018 11:27 pm
Kontakt:

#8 Post od Banellone » Čet Jan 16, 2020 12:42 am

Да ли би правио то да сазнаш број обртаја мотора на веш машини, или да имаш као мерач броја обртаја мотора као засебна јединица за неку другу примену?
Или да буде фора да имаш обртомер на машини?

Ако је прво, у сервисном упутству мора да пише колики је бр. обртаја бубња за сваки режим, не само за центрифугу, то помножиш са односом ременица и добијеш обртаје мотора.

Верујем да је ово друго/треће у питању 😀.

Ја бих пробао на следећи начин, теоретски:

Напон на тахогенератору је пропорционалан броју обртаја мотора.

Рецимо да је мотор у машини и врти центрифугу на 800 обртаја које помножиш са односом ременица и добијеш да мотор врти нпр. 4000 обртаја, измериш напон и добијеш нпр. 21,23 волти. Преко делиоца напона (отпорници 1%) направиш однос да то буде 4.00 волта и ставиш на (тачан) дигитални волтметар који има резолуцију 10 мили волти односно 10 обртаја. Грешка у приказивању би постојала, у зависности од прецизности мерних инструмената и мерења ременица, али рекао бих у рангу до 10%.

Ако је мотор ван машине, ствар се компликује.

Исправите ме ако грешим, тахогенератор даје једносмерну пулсирајућу струју?

Поздрав

zujalicaX
Početnik

#9 Post od zujalicaX » Pet Jan 17, 2020 8:13 pm

Zahvaljujem se u ucescu teme, hteo bih da tahometar postavim u komandnoj tabli ves masine. Potrudio bih se koliko je moguce da odradim dosta tacno i pedantno kako bi se imao utisak kao da je fabrici postavljen. Ako neko po ovom pitanju ima neku drugu semu i iskustvo po tom pitanju pomozite mi da ga napravim.

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#10 Post od zokce » Ned Jan 19, 2020 12:22 am

Колико ме памћење служи, код машина за прање рубља је меродаван број обртаја у минуту. То мало компликује ствари, јер је потребно мало рачунања, али није немогуће. Шема коју си приложио има све што је потребно, није јасно шта није јесно.
Ако из неког разлога шему не можеш да искористиш, ту су неки једноставни склопови који могу да се искористе, као на пример напајање и детекција окретања `нечега` (мотора, бубња,...), зависно од тога шта жели да се мери и где се постави мерни пар (магнет, сензор). У овој шеми је коришћен оптокаплер, што је згодно за сваку даљу примену јер галвански раздваја део за детекцију са осталим делом уређаја.
У суштини, ово мерење је бројање импулса које се ресетује у одређеној јединици времена. Пошто је минут доста дугачак интервал у коме се брзина окретања може мењати и више пута, није практично ресетовати бројач на тако дуг интервал, потребно је бројање у краћем интервалу, па онда множење са коефицијентом да би се добила реална вредност. Ако је тај интервал једна секунда, онда је потребно множење са 60.
Према томе, потребно је: сензор са оптокаплером (ако прихватиш верзију са шеме), бројач, временска база (осцилатор са делитељем), декодер, дисплеј и стабилно напајање.
Временска база би могла да се узме из електричне мреже, али није поуздана, јер доста варира и никад није стабилна.
За све ово треба прегледати шта има на тржишту од ИЦ-а, изабрати најпогодније и кренути у пројектовање.
Без старца нема ударца!

zujalicaX
Početnik

#11 Post od zujalicaX » Ned Jan 19, 2020 11:26 am

Hvala na korektnom odgovoru ali iskoristio bih taho generator sa motora da mi bude ako je moguce ulazna jedinica u pokazivanju obrtaja motora. Uz takvo merenje dodao bih i jednostavan regulator napona, Na taj nacin bih imao dva u jeno sto bi se reklo. Dali neko ima neki predlog kako da se sto jednostavnije i dobro izvede za kolektorski motor od 220V / 400W?

Odgovori