Automatizovana provera kapaciteta na 18650

Odgovori
Korisnikov avatar
DenisHD
Početnik
Pridružio se: Sre Jan 04, 2017 11:32 am

Automatizovana provera kapaciteta na 18650

#1 Post od DenisHD » Sub Feb 08, 2020 5:51 am

Pozdrav svima!
Hteo bih i ja da učestvujem u onom PCBWay takmicenju, i kao projekat sam izabrao da pravim capacity tester za 18650 baterije.. Ali pretragom na sajtu sam nasao jos par slicnih projekata koji mere kapacitivnost.. e sad neki su bas samo to.. a neki su napravljeni u vidu smart chargera koji ima i tu mogucnost merenja kapaciteta..
Pa me zanima vase misljenje, da li da probam sa ovom idejom ili nesto drugo da napravim za takmicenje? Da li bih mogao biti diskvalifikovan zbog navedenog?
Ja bih taj capacity tester napravio u fazonu da ima jedan "magacin" u koji ubacim baterije i on ih jednu po jednu testira.. koja je manje napunjenosti od 4V npr takve baterije bi pustao dalje u magacin u kojem bi bio smesten punjac i koji bi takve baterije dopunjivao.. pa bi ih ja posle vratio u magacin za proveru.. A ove ostale bi proveravao i na osnovu kapaciteta (npr <=500mAh, <=1000mAh, <=1500mAh, <=2000mAh itd) pustao u odredjeni magacin..

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

Re: Automatizovana provera kapaciteta na 18650

#2 Post od elektricar024 » Sub Feb 08, 2020 2:00 pm

Ako već tako nešto postoji što bi ti hteo napraviti onmda nije fopra da se prijavi. Ovde treba "smatram" samostalna ideja. I to je dobro kada imaš nešto i iskoristiš i prepraviš na nešto što pre nije bilo.
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#3 Post od zokce » Ned Feb 09, 2020 1:25 pm

Са линка први тестер је онај прави, који даје константну струју и чека да напон падне на доњи лимит батерије. Та твоја идеја је, у ствари, мало проширење већ постојећег пројекта, или другим речима техничко унапређење.
Мени је пала на ум једна идеја, али ти не бих то предлагао, ту би имао баш доста посла око самих батерија, што претпостављам да не познајеш у довољној мери, плус идеје се не дају другима.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
DenisHD
Početnik
Pridružio se: Sre Jan 04, 2017 11:32 am

#4 Post od DenisHD » Pon Feb 10, 2020 9:34 am

Evo probnog magacina.. ali pošto baterije samo lete kad stavim više komada sad sam dobio drugačiju ideju, kako da napravim i usput da stane više baterija a da ne izlete sve napolje.. samo moram da uzmem mere sa drajva iz cd čitača.. pošto bih isti koristio za potiskivanje baterija na test mesto.. pa da mogu magacin da prisrafim na njega..
Što kaže Laslo nije uredu "pozajmljivati" tudje ideje pa samo nešto dodati.. slažem se! Ali za ovo sam imao ideju da napravim pre nego što sam i znao za takmičenje.. i ako neću sad jednom ću sigurno da napravim pošto će mi koristiti za testiranje.. a neki drugi projekat koji sam razmišljao da bude plan B umesto ovog testera jeste "sintisajzer" od sound cipova (iz starih gaming konzola) kojima bi upravljao Arduino ili esp, ali to otpada jer ima veoma malo dokumentacije na internetu o njima u vezi rada i upravljanja svakog čipa.. na jednom čipu sam i uspeo izvući neke tonove.. ali su nekako veoma jednostavni za razliku kakve može čip da proizvede kad je u nekoj konzoli..
Puno posla oko toga dok bi izvukao nešto ozbiljnije a nemam ni puno slobodnog vremena kako bih sve to "ispipao''..
A ovaj tester.. jeste da je već samo nadogradnja neke ideje, ali eto korisna nadogradnja.. umesto da pratis kad tester završi testiranje jedne baterije pa da stavljas drugu.. Ti samo napakujes magacin baterijama, a tester ce sam dodavati sledecu bateriju i onu testiranu prosledjivati dalje.. :D 🤖
Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.

Odgovori