Midea klima inverter MSR-12ARDN1

Forum za klima uređaje split, multi, industrijske, it...
Odgovori
Kristian85
Početnik
Pridružio se: Ned Nov 19, 2017 10:23 am

Midea klima inverter MSR-12ARDN1

#1 Post od Kristian85 » Ned Nov 19, 2017 10:29 am

Pozdrav,

Imam pitanje u vezi inventer klime. U poslednje vreme mi se desava da kada ukljucujem klimu na rezimu grejanje, upali se lampica defrost
i ne pokrece sistem. Kao da ceka na neki signal. Cekao sam prosli put 30 minuta i nista se nije desilo. Spoljasna jedinica nije bila zaledjena.
Par puta sam iskljucio ukljucio i proradio je. Ovaj problem nemam na rezimu hladjenje ili susenje. Od tada sada u zimski period ne iskljucujem klimu.
Vidim da na spoljasnoj jedinici postoji neki senzor ili neznam vec sta koji je zalepljen za rebra. Da li taj senzor odgovara za ovo sto mi se desava?

Hvala vam na odgovoru

Milos87
Početnik
Pridružio se: Sub Apr 15, 2017 8:06 pm

Re: Midea klima inverter MSR-12ARDN1

#2 Post od Milos87 » Ned Nov 19, 2017 10:48 am

ona ima grejace i inverter kompresor ona nema senzor na spoljnoj ona ima termostate na cevima ali posto kod ima vise vlage i kad se upali lapica za defrost mod onda greje spolju jedinicu to mora da potraje ili duze vreme da otopi spolju jedinicu ali inice bi treba da radi celu zimu na grejanju bez problema

Kristian85
Početnik

#3 Post od Kristian85 » Ned Nov 19, 2017 12:32 pm

Da tako radi, ali nevidim razlog zasto bih ona ukljucila defrost mod kada je napolju +10. Spojna jedinica kada se zamrzne stvori se led pa onda mora da otopi(defrostrira).Ali u mom slucaju toga nema, ukljucim klimu, defrost lampica se pali
i cekam dugo i nista se ne desava-spojna jedinica nije zaledena... A nekad posle ukljucenja se pali defrost i nakon 5 sec se ugasi i odma pokrene spojnu jedinicu.

Milos87
Početnik

#4 Post od Milos87 » Ned Nov 19, 2017 1:22 pm

trebalo bi proveriti jedino da je senzor na spoljnoj jedinici i dali startuje kompresor?
Poslednja izmena od Milos87 u Ned Nov 19, 2017 3:39 pm, izmenjeno 4 puta ukupno.

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Pridružio se: Ned Maj 15, 2016 1:27 pm
Kontakt:

#5 Post od elektricar024 » Ned Nov 19, 2017 3:12 pm

Ajde da batalimo gluposti.
Ima sa spoljne strane senzor. Taj senzor služi za merenje spolne temperature, da bi mogo da izračuna adekvatan rad klima uređaja. No otom potom. Prvo pitanje, da li sa spoljne strane startuje kompresor?
Ne postoji višak alat, samo retko korišten :confusion-confused:

Korisnikov avatar
žežino
Početnik
Pridružio se: Pon Okt 09, 2017 8:25 pm

#6 Post od žežino » Ned Nov 19, 2017 4:54 pm

Ja sam imao sličan slučaj u pitanju je bio ventil koji otvara toplo hladno u spoljnoj jedinici. Ako ne prebaci ventil, ili se zaglavi onda klima čeka .i kad ga ugasiš upališ par puta odglavi se i radi do sledećeg režima hladjenja. A slažem se u potpunosti da treba fizički videti da,li kopresor pali mada u tom medju položaju kopresor se uključuje nakon promene smera ventila zato se i čeka neko vreme.
KO ZNA TAJ I UME

Milos87
Početnik

#7 Post od Milos87 » Ned Nov 19, 2017 5:35 pm

kompresor ima svoju zastitu 3 minuta i onda proradi ako se stalno zaglavljuje ventili magnetni onda se mora promenuti ventil

Kristian85
Početnik

#8 Post od Kristian85 » Ned Nov 19, 2017 6:03 pm

Ne pali se odma spojasnja jedinica. Ne krece ventilator, samo ceka i nista se ne desava. Danas mi je zena slucajno prebacila tokom rada u rezim hladjenje, pa sam morao da iskljucim ponovo klimu:S
prebacio sam rezim na grejanje i od prilike nakon 2 minuta je pocela spojasnja jedinica da radi. Ali ponekad kada nestane struja bas se mucim da je pokrenem u rezimu za grejanje.
Kada mi se to desi par puta palim gasim cak i nekad promenim rezim, pa proradi..
Inace klima greje jako dobro merio sam vazduh koji duva odma na izlazu unutrasnje jedinice temperatura vazduha se krece oko 47-48C a to mislim da je sasvim OK.

Korisnikov avatar
žežino
Početnik

#9 Post od žežino » Ned Nov 19, 2017 6:25 pm

Misslim da smo na pravom putu zamena režima dovodi do promene smera ventila . Kao u predhodnom objašnjenju da se neponavljam imam blagi utisak da je to problem .Jer kad dugo stoji u jednom režimu prosto zalepi ili ukrsti i kad ga kvrcneš on proradi.A to se kod tebe manifestuje prebacivanjem režima rada .Neverujem da je špulna ventila ali je moguće.
KO ZNA TAJ I UME

Kristian85
Početnik

#10 Post od Kristian85 » Ned Nov 19, 2017 6:52 pm

Klima je inace stara blizu 4-5 godina. Koristio sam je 1god . pa je stojala od prilike 2,5 godine neukljucen. Posle smo premestili
klimu u ovu kucu gde sada zivim od prilike 1 god i sada posle sezona leta mi je pocela ovo da radi u rezimu za grejanje. Neznam da li
li tokom premestanja je moglo da se desi nesto, ali znam da nismo punili sistem. Majstor koji je premestao rekao je da se moze
gas da se prebaci u spojnu jedinicu pa da je zatvori tamo, inace duzina bakarnog creva mi je od prilike pola metara.

Korisnikov avatar
žežino
Početnik

#11 Post od žežino » Ned Nov 19, 2017 7:07 pm

Nema to veze ako je dobar majstor on zna šta radi.Ako ti je hladila dobro nebi trebao da bude problem pri grejanju takodje.Cevi ako su duže od 5 metara dodaje se nešto gasa ali kod tebe to nije slučaj .Nebrini ništa to je normalno , Ja sam recimo juče radio jednu polovnu klimu koja je dugo stajala kod stranke i kad sam sve završio da je izvakumiram on kvrc pušta na potisnom ventlu. Neko je krvnički dotegao ventil da bi sačuvao gas i pri tom ga uništio.e onda sledi sve ispočetka klima dole , popravka i td.Ja sam za to da kad nešto radi ostavi ga na miru i nediraj ako nema preke potrebe.medjutim nemojte zaboraviti da sve ima svoj vek trajanja.
KO ZNA TAJ I UME

Kristian85
Početnik

#12 Post od Kristian85 » Ned Nov 19, 2017 7:34 pm

Sto se tice rada, mogu samo da kazem da je odlicno. Grejem sa njim oko 60m2 bez problema, prosle godine i pocetka ove godine u tom velikim minusima je radila bez problema, i mogu reci
da jedva sam osetio na racunu za struju. Planiram da je mozda zamenim za 18ku , jer ova je predvidjena za 40m2 ali dok ovako radi posao ne bih da je izbacim. Jedino me ovo brine da ponekad nece
da se pokrene, pa moram vise navrata da ga palim gasim.

Korisnikov avatar
žežino
Početnik

#13 Post od žežino » Ned Nov 19, 2017 8:22 pm

18 imaju problem sa otovaranjem klapni pošto je velika dužina . Po meni je bolje staviti na pravo mesto još jednu 12
KO ZNA TAJ I UME

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Kontakt:

#14 Post od elektricar024 » Pon Nov 20, 2017 7:19 am

Ne bih reko da je problem sa El.Ventilom. Ja sam imao slučaj gde su neki masjtori ma imverteru štogod radili, pa kad si uključio klimu na grejanje ona isto hladila. Prevodu nisu vratili nazad priključak za El.Ventil. Sa daljine teško je lupetati, ali ja bih posumnjao čak na senzor unutrašnji. Ajde da gledao logično. Kada stavimo na hlađenje, odmah krene, kada na grejanje neće. Moraš isključit uključiti da bi ona startovala. Opet kažem, ja bi reko da senzor unutrašnji zajebav :D

Nego, jedno jako glupo pitanje. Kad si staviko na grejanje, pokušao si na daljincu namestiti termostat na maximum?

Kristian85
Početnik

#15 Post od Kristian85 » Pon Nov 20, 2017 4:00 pm

elektricar024 napisao:
Pon Nov 20, 2017 7:19 am
Ne bih reko da je problem sa El.Ventilom. Ja sam imao slučaj gde su neki masjtori ma imverteru štogod radili, pa kad si uključio klimu na grejanje ona isto hladila. Prevodu nisu vratili nazad priključak za El.Ventil. Sa daljine teško je lupetati, ali ja bih posumnjao čak na senzor unutrašnji. Ajde da gledao logično. Kada stavimo na hlađenje, odmah krene, kada na grejanje neće. Moraš isključit uključiti da bi ona startovala. Opet kažem, ja bi reko da senzor unutrašnji zajebav :D

Nego, jedno jako glupo pitanje. Kad si staviko na grejanje, pokušao si na daljincu namestiti termostat na maximum?
NIsam probao odma da krene na maks temperaturi, probacu kasnije to. Ali mislim da sam probao posle ukljucivanja da stavim na turbo rezim a ni onda nije krenula. Probacu na maximum pa cu se javiti sta se desava :D

Kristian85
Početnik

#16 Post od Kristian85 » Pon Nov 20, 2017 4:11 pm

Kristian85 napisao:
Pon Nov 20, 2017 4:00 pm
elektricar024 napisao:
Pon Nov 20, 2017 7:19 am

NIsam probao odma da krene na maks temperaturi, probacu kasnije to. Ali mislim da sam probao posle ukljucivanja da stavim na turbo rezim a ni onda nije krenula. Probacu na maximum pa cu se javiti sta se desava :D
Evo probao sam iskljuciti pa sam stavi na max temperaturu, ali je odma krenuo da radi(poceo je i da treperi 30C na displeju klime|) nise palio ni defrost ni nista kada sam je upalio. E sad izvuko sam je iz struje :D pa sad je poceo defrost da pokazuje nekih dobrih 3-4 minuta ali posle toga
se culo da je otvorio ventil, cim je otvorio prestalo je defrost i spojasna jedinica je pokrenula. Neznam onda mozda si u pravu jer kada smo je startovali stalno je bilo na 22 stepeni a moguce je da je unutra bio i vise nego sto smo namestili na
daljinskom..

Milos87
Početnik

#17 Post od Milos87 » Pon Nov 20, 2017 10:35 pm

vidi dali je zaista tako kad stavis na 30 stepeni da greje

Kristian85
Početnik

#18 Post od Kristian85 » Uto Nov 21, 2017 6:15 pm

Milos87 napisao:
Pon Nov 20, 2017 10:35 pm
vidi dali je zaista tako kad stavis na 30 stepeni da greje
Greje bogami i to dobro :D

Kristian85
Početnik

#19 Post od Kristian85 » Pet Dec 22, 2017 3:44 pm

Pozdrav,

Imam pitanje u vezi unutrasnjeg senzora (meraca temperature), da li ona meri temperaturu direktno tu pored klime, ili je podesena da meri neku nizu temperaturu da
bih u prostoriji bila tacnija temperatura. Sta hocu sa ovim da kazem...ako namestim klimu da bude 28C ja od prilike u sobi negde u drugom cosku merim 23-24C.
Kada stavim merac pored klime on izmeri tu 28C ali mislim da ovo ne bih trebalo ovako da radi...mozda gresim..

I imam pitanje u vezi radnog gasa koji je u klimi. Sta se desava ako nema dovoljno u sistemu??, jer to moze da znaci da nemoze da postigne najvecu temperaturu
to jest da nemoze da duva 47-50C vazduh?, ili da mora da cesce radi defrost?

Danas sam cistio filtere, i primetio sam da neki senzor koji je zalepljen za unutrasnju jedinicu (direktno na rebra) da je odlepljen to jest odmaknut skoro 1 cm, sad sam ja to vratio na mesto,
posto ima neki klik klak mehanizam pa samo sam klkik na mesto :) e sad imam pitanje , klima je i ovako radila, samo me interesuje kako utice taj zenzor za rad.Jer verovatno on meri temperaturu
rebra i nasprem toga izbacuje gas u spoljasnu jedinicu. E sad ako nemeri dobro tu temperaturu moze da trosi vise energie jer neskonta da su rebra jos topla i moglo bih da se greje sa tim a on izbaci sve napolje da radi defrost...

Korisnikov avatar
Mata
Početnik
Pridružio se: Pet Nov 24, 2017 12:18 am

#20 Post od Mata » Sub Dec 23, 2017 3:17 pm

Imam pitanje u vezi unutrasnjeg senzora (meraca temperature), da li ona meri temperaturu direktno tu pored klime, ili je podesena da meri neku nizu temperaturu
Meri temperaturu vazduha koj ulazi u klimu.
Sta hocu sa ovim da kazem...ako namestim klimu da bude 28C ja od prilike u sobi negde u drugom cosku merim 23-24C.
Kada stavim merac pored klime on izmeri tu 28C ali mislim da ovo ne bih trebalo ovako da radi...mozda gresim..
Topao vazduh uvek ide gore, logicno je u prostoriju gde meris niza temp.
I imam pitanje u vezi radnog gasa koji je u klimi. Sta se desava ako nema dovoljno u sistemu??, jer to moze da znaci da nemoze da postigne najvecu temperaturu
to jest da nemoze da duva 47-50C vazduh?, ili da mora da cesce radi defrost?
Ako fali gasa, pre ce se pokazati na grejanju nego u hladjenju. Temperatura izduva zavisi od tem. prostorije , spoljne tem. Nece duvati uvek isto. (pod uslovom da ima dovljno gasa u klimi)

Taj senzor koj si video dok si cistio klimu je takozvani room senzor, jeste preko njega meri tem. vazduha koj ulazi u unutrasnju jedinicu.
Nije problem sto nije bio zakacen za izmenjivac.
Znaci ne meri temp. rebara.
Sto se tice gasa, to je zatvoren sitem gde gas kruzi u jednom ili drugom smeru, (grejanje ili hladjenje) .
O defrostu odlucuje elektronika kada i koliko dugo ce trajati, na osnovu senzora ili vremenskog ogranicenja. Opet zavisi od temperature okoline, duzine rada itd itd itd
:)

Kristian85
Početnik

#21 Post od Kristian85 » Ned Dec 24, 2017 8:04 am

Hvala na odgovoru.

Pa neznam onda sta se desava, ali kao da negreje kao prije..mislim ne ugreje toliko. Prije mi je bilo dosta da ga namestim
na 24-25 stepeni i u ugrejao mi je celu dnevnu sobu i hodnik bez problema, sada mi za isti efekat treba 28 stepeni i na hodniku mi se sporije greje.
Primetio sam da mi suvi radiator koji koristim za dogrejavanje vise puta mi se pali nego dosada, a stim sam i osetio na racunu za struju. A mogu
reci da temperatura nije bila hladnija nego prosle zimu.

Korisnikov avatar
elektricar024
Site Admin
Kontakt:

#22 Post od elektricar024 » Ned Dec 24, 2017 8:35 am

Pazi ovako.

Na razliku od ON/OFF klima uređaja i invertera je to, da ONOFF klima uređaji uvk rade maksimalnom snagom dok inverter, može da varira sa temperaturom isparivača itd...U tom trenutku kada ti je već mala razlika između podešene i postignute temperature tada klima uređaj polako oslabi sa grejanjem da bi dobio što ravnomerniju toplotu itd... u prevodu. Kada je velika razlika između podešene i postignute temperature radi na max snazi. Kada je mala tipa 1 - 2 stepeni razlika radi sa 50% do 30% snage grejanja. TEstirati možeš tako da nabiješ temperaturu na klima uređaju na 30C a potom da ti je unutra 21 i jednostavno izmeriš iduvni vazduh koliko je stepeni. Ako je preko 38C onda je sve uredu sa njim.

Kristian85
Početnik

#23 Post od Kristian85 » Ned Dec 24, 2017 9:45 am

elektricar024 napisao:
Ned Dec 24, 2017 8:35 am
Pazi ovako.

Na razliku od ON/OFF klima uređaja i invertera je to, da ONOFF klima uređaji uvk rade maksimalnom snagom dok inverter, može da varira sa temperaturom isparivača itd...U tom trenutku kada ti je već mala razlika između podešene i postignute temperature tada klima uređaj polako oslabi sa grejanjem da bi dobio što ravnomerniju toplotu itd... u prevodu. Kada je velika razlika između podešene i postignute temperature radi na max snazi. Kada je mala tipa 1 - 2 stepeni razlika radi sa 50% do 30% snage grejanja. TEstirati možeš tako da nabiješ temperaturu na klima uređaju na 30C a potom da ti je unutra 21 i jednostavno izmeriš iduvni vazduh koliko je stepeni. Ako je preko 38C onda je sve uredu sa njim.
Juce sam merio i kada sam ga stavio na turbo rezim ta temperatura je bila 47.8C sto mislim da je ok, jedino nerazumem zasto mi se cini onda da je slabija temperatura sada sa 28 u sobi nego prije sa 24C... :cry:
Glupo pitanje a sta ako se unutrasnji ventilator ne vrti sa iztom brzinom kao prije, mada ako ga stavim na maximum onda osecam protok vazduha preko 4m udaljeno od klime...no svejedno sta god da je ,
svakako moracu uraditi jedan servis, imam broj telefona nasao na sajtu koju imas :P tako da posle praznika cu zvati da zakazem :D

Odgovori