zanussi zwg1100m

Odgovori
igors11111
Početnik
Pridružio se: Pet Jun 22, 2018 9:20 am

zanussi zwg1100m

#1 Post od igors11111 » Sub Okt 26, 2019 7:02 pm

Pozdrav svima.Započeo bih temu o veš mašini zanussi model ZWG1100M. Dobio sam je kao neispravnu, ali izgleda jako dobro(limarija,kada, bubanj, ležajevi itd.) Odlučio sam da je
pokušam popraviti. Problem je bio u elektronici, tj. otišlo je napajanje matične ploče TNY276. Zamijenio sam isti i sve kondenzatore. Probao sam ga preko sijalice uključiti i proradilo
je. Na kraju sam ga stavio nazad u mašinu i uključio prvo na centrifugu, onda je mašina počela raditi i u početku je normalno vrtila bubanj , da bi kod većih okretaja motor počeo da mijenja brzinu nasumično tj. da se zaletava i usporava i izbaci grešku E62, hajde dobro promijenio sam triak, mada je na testu taj triak pokazivao ok, ali sam svakako stavio novi i mašina je onda normalno radila. Onda sam izabrao program za pranje na 60 stupnjeva i mašina je krenula sa pranjem,počela je uzimati vodu, napunila kadu stala sa uzimanjem vode
i vrtila bubanj lijevo desno jedno 15 minuta i onda stala i ništa, releji škljocaju ali motor ne vrti. Zamijenio sam releje i od tada vrti normalno, ali najveći je problem što ne grije vodu ni na jednom programu. Grijač je ispravan, ntc sam izvadio pokazivao je rekao bih normalan otpor, kako piše na njemu, testirao sam ga tako da sam spojio ohm metar i stavio vodu u lončić i grijao, otpor se mijenjao sa porastom temp.vode, nisam imao drugi takav, ali sam od gorenje veš mašine našao jedan sa istim otporom i zamijenio, konektori su odgovarali, ali opet isto. mjerio sam u toku rada napon na releju od grijača, i ne dobija napon. I zadnje u toku nekog programa jednostavo iz nekog razloga poče uzimati vodu i ne preastaje i počne ubrzano vrtiti tako pun bubanj sa vodom. Zanimljivo je kako ne izbacuje niti jednu grešku,a luduje. Zanima me da li je netko od Vas imao takav problem ili sam samo ja obdaren takvom srećom. Ne znam da li je možda problem sa elektronikom ili možda sa presostatom, mada u početku pranja zaustavlja vodu. Elektronika je bezobrazno skupa (1000kn) tako da je ne mislim kupovati,volio bih biti siguran da nije nešto drugo u pitanju. Hvala na pomoći

Odgovori