Tester računarskog napajanja sa opterećenjem

Odgovori
widuljewic
Početnik
Pridružio se: Sre Nov 27, 2019 8:33 am

Tester računarskog napajanja sa opterećenjem

#1 Post od widuljewic » Sre Mar 04, 2020 9:47 am

Pošto mi se više puta dešavalo da kada testiram napajanje preko pasivnih testera on izbaci OK voltaže, međutim kada se isto stavim u računar on neće da radi. Iz tog razloga sam počeo da koristim aktivni tester (da ga tako nazovem). E sada kada testiram primer 12V, na kućištu proverim do koliko max ampera može da ide i uvek testiram na otprilike 90% te vrednosti. Ovao Dell napajanje za 12V ima max 18A. E sada kako povećavam ampere tako voltaža pada, tako da na zadatih 17.3 Ampera, voltaža pada na 8.9V. Prilikom testiranja sve radi normalno (ništa se ne puši :D ), ali me buni do koje granica voltaža može da padne da bi se napajanje okarakterisalo kao ispravno. Naravno imao sam i slučajeve kada je napajanje prestajalo da radi posle 2-3 Ampera.

Slika

Korisnikov avatar
shime
Početnik
Pridružio se: Sub Dec 30, 2017 12:15 am

Re: Tester računarskog napajanja sa opterećenjem

#2 Post od shime » Sre Mar 04, 2020 5:00 pm

Upravo ovo o cemu pisete bi trebalo da bude razlika izmedju kvalitetnih-skupih tj. brendiranih napajanja i sa druge strane jeftiih tzv. kineskih od po 10eura :D Mene interesuju ova skupa napajanja tj. njihov pad napona sa povecanjem potrosnje. Jel opravdavaju cenu kvalitetom ili naplacuju samo ime. Na grani od 12V ne znam sta moze da povuce vise od 18A u jednom kucnom racunaru.
Slika

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#3 Post od zokce » Čet Mar 05, 2020 9:20 am

Колико ми је познато, свако напајање за рачунаре има јасно декларисане карактеристике, укључујући укупну снагу, јачину струје на појединим напонима. Све преко тога ће до одређене границе и даље да даје стабилне вредности али ће да се више загрева и тиме да му се скраћује радни век. До које границе, то једино може експериментално да се утврди јер много има произвођача са различитим квалитетом компоненти.
Без старца нема ударца!

Korisnikov avatar
Limun
Početnik
Pridružio se: Uto Nov 21, 2017 4:10 pm

#4 Post od Limun » Čet Mar 05, 2020 12:14 pm

widuljewic
Početnik
Pridružio se: Sre Nov 27, 2019 8:33 am

#5 Post od widuljewic » Ned Mar 08, 2020 9:58 am

Slažem se sa Vama da ništa neće da povuče 18A, kao i da je tolerancija za napajanje 5% na 12V .. to je nekih 0.6V. Ali ovo je pasivni tester koliko mi se čini. Možda je moje pitanje glasi .. ukoliko opteretim ovo napajanje sa 5A i voltža na 12V padne na 10V da li biste ga menjali.

Korisnikov avatar
Banellone
Početnik
Pridružio se: Sre Dec 05, 2018 11:27 pm
Kontakt:

#6 Post od Banellone » Ned Mar 08, 2020 8:22 pm

Menjali bi ili neki deo ili celo napajanje, pošto se ovo prvo ne isplati sem za edukacijske svrhe.

Pozdrav

Korisnikov avatar
shime
Početnik

#7 Post od shime » Uto Mar 10, 2020 6:42 pm

widuljewic napisao:
Ned Mar 08, 2020 9:58 am
... ukoliko opteretim ovo napajanje sa 5A i voltža na 12V padne na 10V da li biste ga menjali.
U citiranom slucaju ja bih takvo napajanje menjao novim i kvalitetnijim tj. ne bih pokusavao popravljati tj. pokusaj napraviti od babe devojku :D
Racunar bi u tom slucaju radio normalno i napajanje bi se malo vise grejalo ali mislim da to nije najbolje kako za napajanje tako i za ostale komponente koje su predvidjene za rad
na 12V

P.S. Naravno cak i takvo napajanje bi odlicno radilo u nekoj slabijoj konfiguraciji koja na nijednoj grani ne bi povukla tih 5A
Slika

Korisnikov avatar
DenisHD
Početnik
Pridružio se: Sre Jan 04, 2017 11:32 am

#8 Post od DenisHD » Pet Mar 13, 2020 3:44 pm

shime napisao:
Sre Mar 04, 2020 5:00 pm
Na grani od 12V ne znam sta moze da povuce vise od 18A u jednom kucnom racunaru.
Pa neki solidan računar ne.. ali npr staviš mu intel i9 najači, GTX1080 i samo će "gutati" struju.. :lol:

Korisnikov avatar
shime
Početnik

#9 Post od shime » Pet Mar 13, 2020 5:39 pm

GTX1080 trosi 180W u ful load-u (tako kaze proizvodjac)
https://www.nvidia.com/en-sg/geforce/pr ... -gtx-1080/

Za intel sam uzeo najskuplji koji sam nasao od 1800 dolara i za njega intel kaze da trosi 45W
https://www.intel.com/content/www/us/en ... 980hk.html

Za ovakvu konfiguraciju ne bi trebalo napajanje preko 500W (naravno pravih 500W a ne kineskih :P )
Slika

Odgovori