Onkyo a-8430 TRANZISTORI

Odgovori
Sony
Početnik
Pridružio se: Pet Okt 13, 2017 11:48 am

Onkyo a-8430 TRANZISTORI

#1 Post od Sony » Sub Nov 09, 2019 1:26 pm

Pozdrav,
popravljam jedno starije pojačalo u kojem su otišli power tranzistori. Pošto se do sad nisam previše bavio takvom vrstom popravka, zanima me, koju vrstu izolacije je najbolje staviti između tranzistora i hladnjaka? Do sad je bila na hladnjaku neka bijela "tvar", ni sam ne znam što, koja je vidljivo vec istrosena. Kuciste od tranzistora je povezano s kolektorom, tako da pretpostavljam da je nuzno staviti između neki termalno provodljiv izolator.

Evo slike kako to izgleda:
Slika

Korisnikov avatar
Banellone
Početnik
Pridružio se: Sre Dec 05, 2018 11:27 pm
Kontakt:

Re: Onkyo a-8430 TRANZISTORI

#2 Post od Banellone » Sub Nov 09, 2019 2:13 pm

Силиконски термопроводљиви изолатор.

Има и лискуни да се купе, то је провидан материјал, али ја бих рекао по искуству да најлошије проводи топлоту. Најбоље је свакако паста, али само ако шема везе то дозвољава.

Кад мора силиконска изолација да се ставља, ја ставим и термалну пасту са обе стране. Колико је боље-лошије не знам, али никад нисам имао проблема.

Поздрав

Korisnikov avatar
zokce
Početnik
Pridružio se: Sre Okt 18, 2017 7:57 pm

#3 Post od zokce » Pon Nov 11, 2019 9:45 am

Лискун или тињац је први термопроводни електрични изолатор који се дуго година користио, док нису други материјали постали довољно јефтини за широку примену. Једно време је коришћена и термопроводна фолија, а сада силиконски изолатори. То може да се пронађе у већини продавница које тргују електронским компонентама.
Без старца нема ударца!

Sony
Početnik
Pridružio se: Pet Okt 13, 2017 11:48 am

#4 Post od Sony » Sub Nov 16, 2019 3:56 pm

Hvala obojici..pronasao ono sto mi treba.
Lp

Odgovori